Relacja z konferencji w Puławach w dniach 11-12 grudnia 2008 r.

W dniach 11-12 grudnia 2008 r. w Puławach odbyła się XXV Konferencja pt. ?Dodatki paszowe?, zorganizowana przez Instytut Zootechniki ? Państwowy Instytut Badawczy, Krajowe Laboratorium Pasz w Lublinie i Państwowy Instytut Weterynaryjny ? Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Celem konferencji było przedstawienie producentom pasz, inspektorom inspekcji weterynaryjnej i pracownikom ZHW aktualnych wymagań prawnych w zakresie rejestracji dodatków paszowych i ich użytkowania w żywieniu zwierząt w świetle wyników prac badawczych krajowych i zagranicznych. Wykładowcami byli pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-PIB w Puławach, Instytutu Zootechniki-PIB w Krakowie. Interesujące wykład nt. oceny metod badania dodatków paszowych zootechnicznych prowadzonej przez Wspólnotowe Laboratorium Referencyjne dla dodatków paszowych (CRL-FA) wygłosiła dr Renata Leuschner z Instytutu Materiałów Referencyjnych i Pomiarów IRMM w Geel, Belgia. Aktualne wymagania prawne w zakresie dodatków paszowych przedstawił dr Andrzej Borowski z Naczelnik ds. pasz w MRiRW. Z kolei wyniki egzekwowania przepisów prawnych poprzez działania kontrolne podejmowane przez IW w ramach nadzoru paszowego zaprezentował dr Jacek Boruta z GIW. Wiele miejsca poświęcono metodom badania substancji czynnych dodatków paszowych i interpretacji wyników badania dodatków paszowych. Więcej informacji dotyczących tematyki konferencji i przebiegu dyskusji przedstawiamy poniżej.

W konferencji uczestniczyli reprezentanci producentów pasz, pracownicy inspektoratów weterynarii i laboratoriów ZHW. Oferty firmowe prezentowali przedstawiciele Noack Polen, Adi-Feed i Inter Yeast. Firmy te a także Tigret prezentowały także swoje wyroby i oferty na stoiskach. W konferencji uczestniczyli także inni goście zagraniczni ? pracownicy Kontrolnego Instytutu Preparatów Weterynaryjnych i Dodatków Paszowych z Lwowa.

Główne cele i tezy konferencji to przedstawienie aktualnych przepisów i wymagań w zakresie rejestracji i stosowania dodatków paszowych w produkcji pasz i żywieniu zwierząt. Uwagę zwrócono także na ocenę jakości i bezpieczeństwa stosowania dodatków paszowych w aspekcie bezpieczeństwa produktów zwierzęcego pochodzenia ? zaprezentowano interesujące wyniki badań monitoringowych i wyniki urzędowej kontroli nad dodatków paszowych. Uwaga była zwrócona także na wybrane zagadnienia technologiczne stosowania dodatków paszowych z uwzględnieniem ryzyka zanieczyszczeń krzyżowych ich kontroli i możliwości przeciwdziałania. Wiele uwagi poświęcono homogeniczności dodatków paszowych w środowisku mieszanki paszowej; zaprezentowano metodykę badawczą i wyniki oceny pasz krajowych w tym zakresie. Przedstawiono także elementy oceny zagrożeń w aspekcie stosowania dodatków paszowych. Wśród celów konferencji było przedstawienie metod badania dodatków paszowych, ich walidacji, niepewność badania. Przedstawiono wyniki porównań międzylaboratoryjnych i badań biegłości w zakresie dodatków paszowych oraz możliwości wykorzystania wyników tych badań do budowy systemu oceny i interpretacji wyników badań dodatków paszowych.

Wykładom towarzyszyło zainteresowanie tematyką konferencji o czym świadczyła ożywiona dyskusja i zadawane pytania. Pytania i podnoszone problemy w czasie konferencji zostaną opublikowane w Paszach Przemysłowych. Nie zawsze znajdowano jednoznaczne odpowiedzi; rozwiązanie niektórych problemów będzie wymagało dodatkowych analiz i uzgodnień. Nie bez znaczenia była jednak możliwość spotkań w gronie zainteresowanych osób, podzielenia się doświadczeniami, kuluarowych rozważań problemów nurtujących producentów pasz, pracowników laboratoriów ZHW i inspektorów IW. Wyrażono pogląd o potrzebie kontynuowania takich spotkań. Szczegółowe informacje dotyczące tematyki konferencji przedstawiamy w niniejszym wydaniu Pasz Przemysłowych w formie opracowania monograficznego.